Vi tror att Gud vill svara och starkt närvara när vi enskilt och tillsammans vänder oss till honom. “Närma er Gud, så skall han närma sig er” står det i Jakobs brev. Spännande! Vi har tre olika initiativ nästan samtidigt, så kom med på det som passar dig.
Hunger och Törst
De som hungrar och törstar efter Gud ska bli mättade. Livets bröd och Levande vatten erbjuds alla som kommer till källan – för de som äter och dricker från hans källa blir förvandlade och tillfredsställda. Du är varmt välkommen till Hedvigslundskyrkan den 27/8 kl. 19.00 där vi lovsjunger, ärar och bara är inför vår Gud. Vi lyssnar in Guds röst, ber och betjänar varandra.
Pingst Bön
Detta är en 24/7-satsning där vi i Hedvigslund har ansvar följande tider: 25/8 kl 18-20, 27/8 kl 00-02, 1/9 kl 18-20 och 3/9 kl 00-01. Du kan vara med och lyssna/be via Zoom om du klickar på följande länk: https://zoom.us/j/97862219297
Gemensam bönevecka
30/8 – 4/9 har vi en bönevecka tillsammans med många andra kyrkor i vår stad. Vi ber både vid lunchtid och på kvällarna. I våra lokaler samlas vi fredagen 3/9, 19:00 för lovsång och bön. Kolla in schemat och haka på!
Resten av hösten
Under resten av hösten kommer vi att ha bönesamlingar på tisdagar 11:30 och torsdagar 18:30 (även 26/8). Samlingen på torsdagskvällar är i kapellet med en uppkoppling mot Facebook. Välkommen med!