Välkommen med i Hedvigslundskyrkans traditionella start på året, en bön- och fastemånad. Vi tror att det gör något med vår församling och oss själva när vi startar året med att justera vår inre kompass. Vi vill att Jesus skall vara i centrum i allt vi gör och att vi kan summera 2022 med att det var ett år där vi växte i vår relation till Gud, till varandra och i kärlek till vår stad. I år vill vi bjuda in er att delta genom att be för ett specifikt böneämne varje dag och gärna kombinera detta med att avstå från något i en fasta.

Under vecka 3 har vi gemensam bön med andra församlingar i Gävle.

Måndag 17/1 19:00 Bön i Buregården
Tisdag 18/1 19:00 Bön och lovsång i Åsängekyrkan
Onsdag 19/1 19:00 Bön och lovsång i Korskyrkan
Torsdag 20/1 19:00 Bön och lovsång i Frälsningsarmén
Fredag 21/1 19:00 Bön och lovsång i Hedvigslundskyrkan
Lördag 22/1 19:00 Bön och lovsång i Sion Björke
Tisdag – fredag 12:00 Bön i Betlehemskyrkan

Tack för att du står med i bön  /Församlingsledningen

Här kan du ladda ner de böneämnen som vi kommer be för under januari 2022

Här kan du läsa lite mer om Fasta, skrivet av Ola Gustafsson i Skara Pingst