Välkommen med i Hedvigslundskyrkans traditionella start på året, en bön- och fastemånad. Vi tror att det gör något med vår församling och oss själva när vi startar året med att justera vår inre kompass. Vi vill att Jesus skall vara i centrum i allt vi gör och att vi kan summera 2023 med att det var ett år där vi växte i vår relation till Gud, till varandra och i kärlek till vår stad. I år vill vi bjuda in er att delta genom att be för ett specifikt böneämne varje dag och gärna kombinera detta med att avstå från något i en fasta.

Under vecka 3 har vi gemensam bön med andra församlingar i Gävle.

Vi har i år skapat en bönevägg där du kan lägga in dina bön- och tacksägelseämnen samt vara med och be för dessa. Klicka här

Här kan du ladda ner de böneämnen som vi kommer be för under januari 2023

För dig som vill gå djupare i ämnet bön så rekommenderar vi Sven Almkvists – Makt med Gud på Himlen TV7

Relaterade inlägg