Hedvigslunds förskola behöver rekrytera och kanske du känner någon som vi borde anställa? Vi söker någon med ett stort hjärta för barn och som har förmåga att kommunicera på ett sätt som öppnar dörrar. Vi vill att personen har pedagogisk kunskap och gärna erfarenhet av arbete på förskola. Vi lägger stor vikt vid personlig lämplighet.

Vi är en ganska liten förskola där alla känner alla och med hög personaltäthet. Vi har tillgång till er fullstor sporthall som ger möjlighet till rörelseglädje året om. I förskolans närhet finns grönområden och skogspartier som inbjuder till lek, rörelse och lärande.

Förskolan står på en kristen värdegrund vilket för oss innebär att vi tror på alla människors lika värde och att det finns en mening i livet med att göra det bättre för andra.

Om du blir du nyfiken och vill veta mer, tveka inte att höra av dig till Christer Stenberg, rektor. 073-546 80 05, rektor@hedvigslundsforskola.se