Under Oneway Conference 2022 fick vi kontakt med Pasha från Ukraina i samarbete med Centrumkyrkan i Vallentuna. Det fanns möjlighet under ett kvällsmöte att bidra till hans arbete med att stötta sina landsmän med olika förnödenheter. Inför vintern finns ett stort behov av alternativa värmekällor i form av enkla men mycket smarta vedkaminer som består av ombyggda gastuber. Dessa konstrueras så de kan stå även i vanliga lägenheter med riktad skorsten ut genom fönstret och har en stekhäll ovanpå. Det tjocka stålgodset gör att vedkaminen håller värmen i ett hushåll hela natten. Mekaniska verkstäder lokalt i centrala Ukraina vill nu masstillverka dessa för att i ett första steg täcka 1000 hushåll till en kostnad av 150 EUR per familj/hushåll.

Vi vill ge alla en möjlighet att vara med att stötta detta fina arbete nu när vi närmar oss Jul.

SWISH 123 5700141 (Ändrat till Centrumkyrkan Vallentuna – Märk UKRAINA)

My name is Pavo Yakubenko and I am from Ukraine 🇺🇦! Me and my Wife with 4 kids move from Ukraine to Sweden once war started 24th of February. We are on fire to help Ukraine. Together with different organisations and churches during last 8 months we send 4 big trucks with food clothes medicines and medical equipment for hospitals. Right now in Ukraine it’s a huge need with electricity and warming up houses during the winter time. We started up a project to produce universal metal oven in Ukraine. It’s so practical and cheap solution to survive the winter for many families In Ukraine. Our goal is 1000 universal metal oven. We need your help to collect enough money to be able to make it happen!