Akuthjälp Albanien!

Nu är det dags att göra en insats! Våra vänner nere i Albanien berättar om att ca 100.000 företag gått i konkurs under pandemin. Det är många som vittnar om social oro och många familjer saknar mat för dagen. Vår vänförsamling har delat ut mat och kläder i över 15 års tid till vissa byar och när pandemin bröt ut fick de till och med låna stadens ambulans för att kunna fortsätta detta viktiga arbete. Men deras medel är också mycket ändliga. Om du nu skickar in en peng så garanterar vi att det går till matpaket som distribueras till behövande, här i Europa! Ett matpaket kostar 500:- och räcker för en familj på 4-5 personer under 1 månad. Men kan du avvara en hamburgare (50:-) så betyder det också något stort, du hjälper en hel familj med mat i 3 dagar!
Hur gör jag? Swisha på 1234 711 305 och märk ”Akuthjälp Albanien”. Så enkelt är det att hjälpa!