När vi byggde om vår hemsida så fick vi bättre möjligheter för kalenderfunktionen. I kalendern kan du nämligen importera en händelse till din egen kalender i telefon eller dator. På så sätt kan du själv lägga in händelser i god tid så du inte missar något. Klickar du på Kalendervy så får du en bra överblick av hela månaden. Importen till din egen kalender görs genom att klicka på Google kalender eller iCal-export. Du får sedan möjlighet att spara händelsen i din egen kalender, en iCal fil som laddas ner på en dator behöver man dubbelklicka på för att öppna den i tex Outlook.

Vi har även precis lagt till möjligheten att se bokningar de rum som vi hyr ut utöver idrottshallen. Så har du tänkt att ha ett möte i tex konferensrummet är det bra att veta att det är ledigt. Behöver du boka en lokal gör du det genom att kontakt Alf la Fleur. I menyn under kalender hittar du länken till lokalbokningarna.